A Kaposvári Vizsgaközpontnál megszerezhető szakmák, részszakmák és szakképesítések

Vizsgaközpontunk jelenleg 20 képzési (és egyben tanúsítási) területen lát el vizsgáztatási (személytanúsítási) feladatot. A tanúsítási területek listája ide kattintva tölthető le.

A vizsgáztatott szakmák, részszakmák és szakképesítések listája ide kattintva tölthető le.

Szakmai vizsga

A szakmai vizsga a szakképző intézményben a Szakmajegyzékben szereplő szakma és részszakma megszerzésére irányuló szakmai oktatást követő állami vizsga.

A szakma megszerzéséről kiállított oklevél, illetve szakmai bizonyítvány államilag elismert középfokú végzettséget és szakképzettséget tanúsít és egy vagy több foglalkozás valamennyi munkakörének betöltésére képesít, a részszakma megszerzéséről kiállított szakmai bizonyítvány államilag elismert alapfokú végzettséget és szakképesítést tanúsít és legalább egy munkakör betöltésére képesít.

Jelentkezés

A vizsgákra elektronikusan lehet jelentkezni. A vizsgára jelentkezéshez a fenti linkre kattintva (vagy böngészőjében a https://vizsgakozpont.e-kreta.hu címet beírva), megjelenik az e-Kréta rendszeren belül működő Vizsgaközpont Rendszer meghirdetett vizsgaidőpontok oldala, itt választhatja ki a kívánt vizsgát. A megfelelő dátumú, helyszínű, Kaposvári Vizsgaközpont által szervezett vizsga melletti, kék színű „Vizsgajelentkezés” feliratú gombra kattintva (regisztrációt, majd bejelentkezést követően) indíthatja el a jelentkezési folyamatot. A folyamat hét lépésből áll, melynek során adatokat kell megadnia, dokumentumokat kell feltöltenie. Az adott vizsgához tartozó Jelentkezési lap dokumentumot e-mailben igényelheti munkatársainktól, a kvk@kszc.hu e-mail címen.

Képesítő vizsga

A képesítő vizsga a felnőttképző intézményben, szakmai képzés elvégzését igazoló Tanúsítvány bemutatását követő, szakképesítés megszerzésére irányuló állami vizsga.

A szakmai képzéshez kapcsolódóan megszerzett képesítő bizonyítvány államilag elismert, önálló végzettségi szintet nem biztosító szakképesítést tanúsít.

Jelentkezés

A vizsgákra elektronikusan lehet jelentkezni. A vizsgára jelentkezéshez a fenti linkre kattintva (vagy böngészőjében a https://vizsgakozpont.e-kreta.hu címet beírva), megjelenik az e-Kréta rendszeren belül működő Vizsgaközpont Rendszer meghirdetett vizsgaidőpontok oldala, itt választhatja ki a kívánt vizsgát. A megfelelő dátumú, helyszínű, Kaposvári Vizsgaközpont által szervezett vizsga melletti, kék színű „Vizsgajelentkezés” feliratú gombra kattintva (regisztrációt, majd bejelentkezést követően) indíthatja el a jelentkezési folyamatot. A folyamat hét lépésből áll, melynek során adatokat kell megadnia, dokumentumokat kell feltöltenie. Az adott vizsgához tartozó Jelentkezési lap dokumentumot e-mailben igényelheti munkatársainktól, a kvk@kszc.hu e-mail címen.

Jelentkezési határidők, vizsgaidőszakok

Szakmai vizsga esetén

  1. a február–márciusi vizsgaidőszak esetén a vizsgaidőszakot megelőző év december 1,
  2. a május–júniusi vizsgaidőszak esetén a vizsgaidőszak éve február 15.,
  3. az október–novemberi vizsgaidőszak esetén a vizsgaidőszak éve augusztus utolsó munkanapja,
  4. részszakma megszerzésére irányuló vizsga időpontját a Vizsgaközpont határozza meg, melyet saját honlapján közzétesz.

A szakképzésért felelős miniszter nemzetközi szerződés, egyezmény, megállapodás, annak hiányában viszonosság alapján engedélyezheti, hogy a külföldi vizsgázó a vizsgaidőszaktól eltérő időben tegyen szakmai vizsgát. (Szkr. 262. § (3) ) Jelentkezés beérkezéséről a vizsgaközpont, a beküldőnek visszajelzést ad.



Képesítő vizsga esetén:

A Kaposvári Vizsgaközpont az iskolarendszeren kívüli szakmai képzések esetén szakképesítés és részszakma megszerzése érdekében havi rendszerességgel tart vizsgaidőszakokat. A kezdőlapon megtekintheti tervezett vizsgáinkat. A vizsgákra az ott megadott határidőig van lehetőség jelentkezni.

Gyakran ismételt kérdések

A tájékoztató a Kaposvári Vizsgaközpont által szervezett vizsgákra terjed ki. A vizsgaközpont a tanúsítás érvényességi körét lefedő tanúsítási területekhez tartozó szakmák, részszakmák és szakképesítések esetében szervez vizsgákat.

Tájékoztatjuk, hogy a vizsgára jelentkezéssel hozzájárul az adatai jogszabályon alapuló adatkezeléséhez. A Kaposvári Vizsgaközpontnál érvényben lévő Adatkezelési tájékoztató, valamint az Adatvédelmi szabályzat honlapunkon a Dokumentumok menüpont alatt megtekinthető.

1. Felmentés

A szakképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 12/2020. (II. 7.) Kormányrendelet 264. § (1) bekezdése szerint a szakmai vizsga vizsgatevékenységei alól – a jogszabályban vagy a képzési és kimeneti követelményekben meghatározott kivétellel – felmentés nem adható.

A köznevelésért felelős miniszter hatáskörébe tartozó képesítő vizsgák esetén a képesítővizsga letétele alól kizárólag a programkövetelményben foglaltak alapján adható felmentés.

Nem adható felmentés, mentesítés, kedvezmény képesítő vizsga esetében (amennyiben a megszerezni kívánt szakképesítés nem a köznevelésért felelős miniszter hatáskörébe tartozik).

2. Mentesítés

A vizsga, vagy bizonyos vizsgatevékenység teljesítésével kapcsolatosan a következő esetekben vehető igénybe mentesség.

a. Mentesülés

Mentesülés versenyeredmény alapján

Mentesül a szakmai vizsga vagy a vizsgatevékenység letétele alól az a vizsgázó, aki

  • országos szakmai tanulmányi versenyen,
  • WorldSkills vagy
  • EuroSkills

versenyen

  • a Követelményekben meghatározott vizsgakövetelményt teljesítette és
  • a versenyfelhívásban meghatározott helyezést, teljesítményt, szintet elérte.

 

Mentesülés a Követelmények alapján

Amennyiben a követelményeket tartalmazó dokumentumban meghatározott mentesülési feltételeket a vizsgára jelentkező teljesíti, az ott részletezett mentességre jogosult.

A mentesülést a jogosultságot igazoló dokumentumok csatolásával, az alább letölthető Kérelem nyomtatvány kitöltésével és benyújtásával lehet kezdeményezni.

b. Mentesítés

Mentesítés kérelem alapján

Ha azt a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézség, a sajátos nevelési igény, illetve a fogyatékosság jellege indokolja, a vizsgázó igazolt kérelme alapján az akkreditált vizsgaközpont engedélyezheti a vizsgázó mentesítését a vizsgatevékenység

  • idegen nyelvi része vagy
  • annak egy típusa,
  • szintje alól,

ha a vizsgázót a szakmai oktatás során is mentesítették az idegen nyelv értékelése és minősítése alól,

3. Kedvezmény biztosítása

A szakmai vizsga tekintetében a beilleszkedési, tanulási, magatartási rendellenességgel küzdő tanuló és a sajátos nevelési igényű vagy fogyatékkal élő személy részére az akkreditált vizsgaközpont az Nkt. szerinti szakértői bizottság szakértői véleményére tekintettel a vonatkozó jogszabály alapján meghatározott alábbi kedvezményeket biztosítja.

  • Az interaktív vizsgatevékenységen beilleszkedési, tanulási, magatartási rendellenességgel küzdő tanuló és a sajátos nevelési igényű vagy fogyatékkal élő személy számára lehetővé kell tenni
  • a tanulmányok során alkalmazott segédeszköz használatát vagy
  • segédszemély igénybevételét.

Az akkreditált vizsgaközpont a halláskárosodott vizsgázó kérelmére a vizsgatevékenység szóban történő részének idejére – ha az indokolt – jelnyelvi tolmácsot biztosít.

  • Az interaktív vizsgatevékenység szóban történő vizsgatevékenységgel vagy a vizsgatevékenység szóban történő részének interaktív vizsgatevékenységgel történő felváltását (Az interaktív vizsgatevékenység szóbeli vizsgatevékenységgel való felváltása esetén a vizsgatevékenység feladatait az akkreditált vizsgaközpont határozza meg a Követelményekben az interaktív vizsgatevékenységre vonatkozóan, a vonatkozó jogszabályi előírás alapján meghatározott kereteken belül.)

 

  • Az adott vizsgatevékenység az arra meghatározott időnél hosszabb idő alatt történő teljesítését azzal, hogy a projektfeladat esetén a hosszabbítás nem haladhatja meg a projektfeladatra előírt időtartam harminc százalékát (a köznevelésért felelős miniszter hatáskörébe tartozó képesítő vizsgák esetén ötven százalékát), kivéve, ha a Követelmények másként rendelkeznek.

 

4. A kérelem benyújtása

Mentesülés, mentesítés és kedvezmény igénybevétele az alábbi linkekre kattintva letölthető Kérelem formanyomtatvány kitöltésével, a Vizsgaközpont részére történő beküldésével és a szükséges igazoló dokumentumok csatolásával indítható. A kérelem a vizsgára jelentkezéskor nyújtandó be.

A kérelem csak a kérelem okát igazoló dokumentum csatolása esetén kerül elbírálásra!

A kérelem elbírálásával kapcsolatos döntés a vizsgaközpont vezető hatásköre. Az elbírálás eredményéről a Vizsgaközpont írásban értesíti a kérelmezőt.

A köznevelésért felelős miniszter hatáskörébe tartozó szakképesítések esetében (kivéve a nyelvi, vizsgatevékenység felváltásával és hosszabbítással kapcsolatos esetekben) a vizsgaközpont vezető javaslatát figyelembe véve a vizsgabizottság dönt, döntéséről határozatot hoz, amelyről a vizsgázót legkésőbb a vizsga első vizsgatevékenységének megkezdése előtt három nappal tájékoztatja.

Az elbírálást követően megadott kedvezmény kizárólag az annak alapjául szolgáló körülménnyel összefüggésben biztosítható, és nem vezethet a szakma megszerzéséhez szükséges követelmények teljesítése alóli felmentéshez!

Kérelem a köznevelésért felelős miniszter hatáskörébe tartozó képesítő vizsgához nyomtatvány letöltése

Kérelem szakmai vizsgához nyomtatvány letöltése

A vizsgára bocsátás feltételei

  • szakmai vizsga esetén az adott szakmára, részszakmára vonatkozó Képzési és kimeneti követelmények (KKK) megnevezésű dokumentumban szerepelnek, mely letölthető az Innovatív Képzéstámogató Központ (IKK) honlapjáról ide kattintva,
  • képesítő vizsga esetén az adott szakképesítésre vonatkozó Programkövetelmény (PK) megnevezésű dokumentumban szerepelnek, mely letölthető az Innovatív Képzéstámogató Központ (IKK) honlapjáról ide kattintva.

(A Képzési és kimeneti követelményeket (KKK) és a Programkövetelményeket (PK) együttesen Követelményeknek hívjuk. A Követelmények szakmánként, szakképesítésenként tartalmazzák a képzéssel és a vizsgáztatással kapcsolatos előírásokat.)

A jelentkezéskor az adott szakma, szakképesítés függvényében az alábbi dokumentumok bemutatása lehet szükséges:

  • Jelentkezési lap
  • év végi bizonyítvány (iskolai rendszerű szakmai oktatás esetén)
  • tanúsítvány (szakképesítés megszerzésére irányuló képesítő vizsga esetében)
  • gyakorlat-igazolás (a Követelmények előírásai szerint)
  • záró dolgozat / eset-tanulmány / forgatókönyv stb. (a Követelmények előírásai szerint)
  • portfólió (a Követelmények előírásai szerint)
  • vizsga-remek (a Követelmények előírásai szerint)

Képesítő vizsga esetében a jelentkezéshez szükséges még a képzés elvégzését igazoló, a felnőttképző intézmény részéről kiadott Tanúsítvány bemutatása, valamint a vizsgadíj megfizetése.

További feltételekkel kapcsolatban érdeklődjön munkatársainktól!

Ha az oklevél, szakmai, illetve képesítő bizonyítvány kiadását követően derül ki, hogy abba hibás adat került bevezetésre, az oklevél, a szakmai, illetve képesítő bizonyítvány cseréjét a Vizsgaközponttól kell igényelni, és a hibás oklevelet, szakmai, illetve képesítő bizonyítványt át kell adni a Vizsgaközpontnak.

A kiadott új oklevél, szakmai, illetve képesítő bizonyítvány adatai – a hibás adat kivételével – megegyeznek az eredeti oklevél, szakmai, illetve képesítő bizonyítvány adataival.

A csere az érintett számára díjmentes.

Figyelem!

A Kaposvári Vizsgaközpont kizárólag az általa kiadott oklevelek, szakmai, illetve képesítő bizonyítványok esetében jogosult cserebizonyítvány kiadására!

Névváltozás esetén az érintettnek a névváltozást engedélyező okirat alapján, annak bemutatásával lehetősége nyílik nevére oklevélmásodlatot, szakmai illetve képesítő bizonyítványmásodlatot kérelmezni.

Figyelem!

Ez a lehetőség kizárólag hatósági névváltoztatási eljárást követően, a „Névváltozási okirat” bemutatásával lehetséges, és NEM vonatkozik a házassági névviselés változásainak (házasságkötés, válás) eseteire!

Az oklevélmásodlat, a szakmai, illetve képesítő bizonyítványmásodlat – a névváltozás kivételével – szöveghűen tartalmazza az eredeti oklevélen, szakmai, illetve képesítő bizonyítványon található minden adatot és bejegyzést. Az oklevélmásodlaton, a szakmai, illetve képesítő bizonyítványmásodlaton záradék formájában kerül feltüntetésre az oklevélmásodlat, a szakmai, illetve képesítő bizonyítványmásodlat kiadásának az oka, továbbá az azt kiállító intézmény neve, címe, a kiadás napja, valamint a másodlat iktatószáma és a kiállító vezetőjének aláírása.

Az oklevélről, a szakmai, illetve képesítő bizonyítványról másodlatot sorszámozott oklevél-, szakmai-, illetve képesítő bizonyítványnyomtatványon nem lehet kiadni.

Az eredeti oklevelet, szakmai illetve képesítő bizonyítványt meg kell semmisíteni vagy – ha az érintett kéri – az „ÉRVÉNYTELEN” felirattal vagy iratlyukasztóval történő kilyukasztással érvényteleníteni kell, és vissza kell adni az érintettnek.

Figyelem!

A Kaposvári Vizsgaközpont kizárólag az általa kiadott oklevelek, szakmai, illetve képesítő bizonyítványok esetében jogosult másodlat kiadására!

Az e-Kréta rendszer a vizsgajelentkezéssel kapcsolatosan végrehajtott valamennyi művelet során a vizsgakozpont-noreply@nive.hu címről „Vizsgarendszer” aláírással automata e-mail üzenetet küld a vizsgázó részére. Ezeket a leveleket nem szükséges figyelemmel kísérnie!

Amennyiben a vizsgára bocsátással kapcsolatban bármi teendő vagy probléma merül fel, a Vizsgaközpont munkatársai – a vizsgaközpont részéről (a munkatárs nevét tartalmazó, vagy a kvk@kszc.hu címről) küldött e-mailben értesítik a vizsgázót, szükség esetén telefonon is felvesszük a kapcsolatot a vizsgázóval!

Kérdés esetén természetesen szívesen fogadjuk megkeresését, munkatársaink ügyfélszolgálati időben készséggel állnak rendelkezésére!

A Kaposvári Vizsgaközpont munkatársai és az általa a vizsgáztatásra felkért szakértők mindent megtesznek annak érdekében, hogy a vizsgáztatás során jogszerűen és tisztességesen járjanak el.

Amennyiben Önnek mégis panasza van, kérjük, nyújtsa be azt az alább leírtak szerint annak érdekében, hogy panaszát kivizsgálhassuk és megfelelő intézkedéseket hozhassunk!

A panasz olyan kérelem, bejelentés, amely egyéni jog- vagy érdeksérelem megszüntetésére irányul, és elintézése nem tartozik más – így különösen bírósági, közigazgatási – eljárás hatálya alá.

Az eljárásban panasznak minősül minden az ügyfélnek a vizsgabizottság valamely tagja, vagy a vizsga személyzetének más tagja tevékenységével vagy mulasztásával, a vizsgaközponttal kapcsolatos kifogása, reklamációja bejelentése.

  1.  

Panaszt személyesen a vizsgaközpont irodájában, vagy – a vizsgaközpont vezetőjének címezve – írásban, (névvel és elérhetőséggel ellátott) levélben vagy elektronikusan lehetséges benyújtani. Amennyiben a bejelentőnek nem áll módjában a panaszát írásba adni, úgy személyes jelenléte mellett a vizsgaközpont munkatársa a panaszt jegyzőkönyvben rögzíti.

A vizsgafolyamat során az esetleges kifogások helyben, panaszként kezelhetők.

A benyújtott dokumentumnak az alábbiakat kell tartalmaznia:

  • A kérelmező, illetve a panaszos személyazonosító adatai;
  • A panasz tárgya, leírása, indoklása;
  • A panasz kelte, helye.

A panasz beérkezéséről a Vizsgaközpont tájékoztatja a kérelmezőt.

A döntésről a panaszos a 2016. évi CL. törvény szerinti határidőn belül kap tájékoztatást. 

FONTOS!

A bizonyítványban / oklevélben megjelölt minősítéssel kapcsolatosan panasz, fellebbezés nem adható be!

A szakképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 12/2020. (II.7.) Korm. rendelet (Szkr.) 287. §-a alapján az akkreditált vizsgaközpont döntése, intézkedése vagy intézkedésének elmulasztása ellen a vizsgázó jogszabálysértésre hivatkozva - a közléstől, ennek hiányában a tudomásra jutástól számított öt napon belül - törvényességi kérelmet nyújthat be. A benyújtásra meghatározott határidő elmulasztása jogvesztő, igazolásnak helye nincs.

A törvényességi kérelmet a szakképzési államigazgatási szervnek kell címezni (Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal 1437 Budapest, Pf. 760), de a Kaposvári Vizsgaközponthoz kell benyújtani. Az akkreditált vizsgaközpont a törvényességi kérelmet a törvényességi kérelemmel kapcsolatos véleményével és a törvényességi kérelemmel érintett szakmai vizsgára megbízott vizsgafelügyelő állásfoglalásával együtt öt napon belül továbbítja a szakképzési államigazgatási szervnek. A törvényességi kérelmet a szakképzési államigazgatási szerv a beérkezést követő naptól számított öt napon belül bírálja el.

A Kaposvári Vizsgaközpont munkatársai és az általa a vizsgáztatásra felkért szakértők mindent megtesznek annak érdekében, hogy a vizsgáztatás során jogszerűen és tisztességesen járjanak el.

Amennyiben Ön mégis fellebbezést szeretne benyújtani, kérjük, nyújtsa be azt az alább leírtak szerint annak érdekében, hogy fellebbezését kivizsgálhassuk és megfelelő intézkedéseket hozhassunk!

Fellebbezés:

Az ügyfélnek a vizsgaközpont által – a vizsgáztatással kapcsolatos folyamat bármely szakaszában – hozott döntés felülvizsgálatára vonatkozó kérelme.

Fellebbezést személyesen a vizsgaközpont irodájában, vagy – a vizsgaközpont vezetőjének címezve – írásban, (névvel és elérhetőséggel ellátott) levélben vagy elektronikusan lehetséges benyújtani. Amennyiben a bejelentőnek nem áll módjában a fellebbezését írásba adni, úgy személyes jelenléte mellett a vizsgaközpont munkatársa a fellebbezést jegyzőkönyvben rögzíti.

A vizsgafolyamat során az esetleges kifogások helyben, fellebbezésként kezelhetők.

A benyújtott dokumentumnak az alábbiakat kell tartalmaznia:

  • A kérelmező, illetve a fellebbező személyazonosító adatai;
  • A fellebbezés tárgya, leírása, indoklása;
  • A fellebbezés kelte, helye.

A fellebbezés beérkezéséről a Vizsgaközpont tájékoztatja a kérelmezőt.

A döntésről a fellebbező a 2016. évi CL. törvény szerinti határidőn belül kap tájékoztatást. 

FONTOS!

A bizonyítványban / oklevélben megjelölt minősítéssel kapcsolatosan panasz, fellebbezés nem adható be!

A vizsgadíjat kizárólag átutalással lehet befizetni.

Az adott vizsgára vonatkozó vizsgadíj pontos összege feltüntetésre került

Az átutalást a Kaposvári Szakképzési Centrumnak a Magyar Államkincstárnál vezetett számlájára kell átutalni a következők megadásával:

Kedvezményezett: Kaposvári Szakképzési Centrum

Bankszámlaszám: 10039007-00335584-00000000

Közlemény: a vizsgázó neve - vizsgaazonosító szám (példa: Minta Mihály - 001234/2024) - a vizsgadíjat bárki átutalhatja a vizsgázó nevének és a vizsgaazonosító számnak a feltüntetésével!

A vizsgadíj befizetésének határidejével kapcsolatban a Jelentkezési lap második oldalán talál információt. Ha nincs Jelenkezési lapja, kérje munkatársainktól!

AZ ÁTUTALÁS KÖZLEMÉNYÉBEN A VIZSGÁZÓ NEVÉNEK ÉS A VIZSGA AZONOSÍTÓ SZÁMÁNAK, VALAMINT A KRÉTA RENDSZERBEN TÖRTÉNŐ JELENTKEZÉSNEK A HIÁNYÁBAN A KAPOSVÁRI VIZSGAKÖZPONT NEM VÁLLALJA A BEFIZETŐ VIZSGÁZTATÁSÁT, SEM AZ ENNEK KÖVETKEZTÉBEN BEKÖVETKEZŐ KÁROK MEGTÉRÍTÉSÉT!

NE UTALJA ÁT A VIZSGADÍJAT, ha:

  • jelentkezése még nem történt meg a KRÉTA rendszerben!
  • más nevén van a bankszámla, amelyről utalja a vizsgadíjat, és a "közlemény" rovatban nem tünteti fel a vizsgázó nevét!
  • nem tünteti fel a vizsga azonosító számát, amelyet az átutalás "közlemény" rovatában kell feltüntetni!

Sajnos több esetben előfordult, hogy a vizsgázó nevének, a vizsgaszámnak a hiányában (vagy téves vizsgaszám esetén) nem tudjuk beazonosítani, hogy kinek a vizsgadíja került átutalásra.

Olyan eset is előfordult, hogy a jelentkezőnek nem sikerült a KRÉTÁBAN véglegesítenie a jelentkezését, ezért a rendszerünkben nem szerepelt! Érkezett egy befizetés a nevével és a vizsgaszámmal, de sajnos Jelentkezés hiányában nem állt rendelkezésre a telefonszáma, vagy más elérhetőségi adata. Ezek hiányában nem tudtuk felvenni a kapcsolatot a befizetővel! Ilyen esetekben a vizsga meghiúsulásáért és az ebből következő károkért a Kaposvári Vizsgaközpont nem vállalja a felelősséget!

Kérdés esetén munkatársaink szívesen állnak rendelkezésére!

 

Igen.

Vizsgaközpontunk anyaintézménye minden vizsgázó, illetve a vizsgadíjat befizető természetes személy, egyéni vagy társas vállalkozás részére számlát állít ki a vizsgáztatásról.

Amennyiben a számlát a vizsgázó nem saját részére kéri kiállítani, abban az esetben a Jelentkezési lapon (a vizsga költségviselőjének neve rovatban) nyilatkoznia kell, hogy kinek a részére kéri kiállítani a számlát.

A következő adatokat szükséges megadni:

  • A vállalkozás neve
  • A vállalkozás székhelyének címe (irányítószám, település, cím [pl. utca, házszám])
  • A vállalkozás adószáma (a helyes formátum: 12345678-9-10)

Kérdés esetén munkatársaink szívesen állnak rendelkezésére!

Mi az a másodlat?

Az oklevélmásodlat, a szakmai, illetve képesítő bizonyítványmásodlat az eredeti oklevél, szakmai, illetve képesítő bizonyítvány pótlására szolgáló, a vizsgatörzslap tartalmával megegyező, a kiállításának időpontjában hitelesített közokirat.

A másodlat eredeti közokirat, nem azonos a hitelesített másolattal!

Mit tartalmaz a másodlat?

Az oklevélmásodlat, a szakmai, illetve képesítő bizonyítványmásodlat – a névváltozás kivételével – szöveghűen tartalmazza az eredeti oklevélen, szakmai, illetve képesítő bizonyítványon található minden adatot és bejegyzést. Az oklevélmásodlaton, a szakmai, illetve képesítő bizonyítványmásodlaton záradék formájában kerül feltüntetésre az oklevélmásodlat, a szakmai, illetve képesítő bizonyítványmásodlat kiadásának az oka, továbbá az azt kiállító intézmény neve, címe, a kiadás napja, valamint a másodlat iktatószáma és a kiállító vezetőjének aláírása.

Az oklevélről, a szakmai, illetve képesítő bizonyítványról másodlatot sorszámozott oklevél-, szakmai-, illetve képesítő bizonyítványnyomtatványon nem lehet kiadni.

Hogyan lehet másodlatot igényelni?

A másodlat kiadására irányuló kérelem nyomtatványt az alábbi linkre kattintva lehet letölteni. A kérelmet kitöltve, a kérelmező és két tanú aláírásával, postai úton kell beküldeni a Kaposvári vizsgaközpont címére (a kérelem elektronikus úton történő beküldése gyorsíthatja a kiadás átfutási idejét).

A megrongálódott bizonyítványt a kérelemmel együtt kell benyújtani, az elveszett, vagy megsemmisült bizonyítvány sorszáma alapján érvénytelenítésre kerül, melyet a szakképzésért felelős miniszter honlapján közzé tesz. Amennyiben a másodlat kiadását követően az eredeti (érvénytelenített) bizonyítványt megtalálják, kérjük haladéktalanul küldjék meg a Vizsgaközpont részére!

A másodlat kiadásáért a kérelmező 10.000 forint térítési díjat fizet az akkreditált szakképzési vizsgaközpont részére (a 12/2020. (II. 7.) Korm. rendelet 6. melléklete alapján).

Másodlat kérelem nyomtatvány letöltése

Figyelem!

A Kaposvári Vizsgaközpont kizárólag az általa kiadott oklevelek, szakmai, illetve képesítő bizonyítványok esetében jogosult másodlat kiadására!

„Szakma megszerzéséről kiállított oklevelet, illetve szakmai bizonyítványt az kaphat, aki sikeres szakmai vizsgát tett. Képesítő bizonyítványt az kaphat, aki sikeres képesítő vizsgát tett.”

A szakképzésben csak a szakképzésért felelős miniszter által kidolgozott formátumú oklevél- és bizonyítványnyomtatvány (a továbbiakban együtt: okmány) alkalmazható. Csak olyan okmány használható, amely az aláíráshoz kapcsolódóan Magyarország címerét előre nyomott képként tartalmazza.

Az okmányt a vizsga jegyzője a törzslap alapján – a törzslapon szereplő adatokkal egyezően – tölti ki, és azt az akkreditált vizsgaközpont vezetője írja alá.

Az okmányok, valamint a kiállításuk alapjául szolgáló Vizsgatörzslap közokiratok.

Képesítő vizsga esetében, sikeres vizsgát tevő vizsgázóink a vizsga helyszínén, a vizsga lezárásakor átvehetik bizonyítványukat!

(Amennyiben nem tudja megvárni a vizsgát követő bizonyítványosztást, több lehetősége is van a bizonyítvány kézhezvételére.

  • Meghatalmazhatja vizsgázótársát, vagy bárki mást a bizonyítvány átvételére az itt letölthető nyomtatvány kitöltésével, aláírásával és e-mailben történő beküldésével, vagy a vizsgán a Vizsgajegyző részére történő átadásával..
  • Az itt letölthető nyomtatvány kitöltésével, aláírásával és e-mailben történő beküldésével meghatalmazhatja a Vizsgaközpontot, hogy a bizonyítványát az Ön saját költségére és felelősségére postai úton küldjük el az Ön által megadott címre.
  • Bizonyítványát személyesen átveheti a Kaposvári Vizsgaközpontban, ügyfélfogadási időben.)

Szakmai bizonyítvány

A szakma megszerzéséről szakmai bizonyítványt kell kiállítani, ha a tanuló, illetve a képzésben részt vevő személy a szakmai oktatást a szakképző iskolában teljesítette.

A szakma megszerzéséről kiállított szakmai bizonyítvány államilag elismert középfokú végzettséget és szakképzettséget tanúsít és egy vagy több foglalkozás valamennyi munkakörének betöltésére képesít.

Oklevél

A szakma megszerzéséről oklevelet kell kiállítani, ha a tanuló, illetve a képzésben részt vevő személy a szakmai oktatást a technikumban teljesítette.

A szakma megszerzéséről kiállított oklevél államilag elismert középfokú végzettséget és szakképzettséget tanúsít és egy vagy több foglalkozás valamennyi munkakörének betöltésére képesít.

Az oklevélben a megszerzett szakma megjelölése mellett fel kell tüntetni az „okleveles” megjelölést, ha a tanuló, illetve a képzésben részt vevő személy a felsőoktatási intézmény és a technikum által közösen kidolgozott szakmai oktatásban vett részt. A felsőoktatási intézmény – az oklevél mellékletét képező – igazolást ad ki arról, hogy a tanuló, illetve a képzésben részt vevő személy szakmai oktatásában részt vett.

Részszakma megszerzését igazoló szakmai bizonyítvány

A részszakma megszerzéséről kiállított szakmai bizonyítvány mind az iskolai rendszerben, mind a felnőttképző intézményben lefolytatott szakmai oktatást követő szakmai vizsgán megszerezhető.

A részszakma megszerzéséről kiállított szakmai bizonyítvány szakképesítést tanúsít és legalább egy munkakör betöltésére képesít.

Ha a részszakmára történő felkészítés dobbantó program keretében és műhelyiskolában történt, abban az esetben a részszakma megszerzéséről kiállított szakmai bizonyítvány államilag elismert alapfokú végzettséget és szakképesítést tanúsít.

Képesítő bizonyítvány

Mind az iskolai rendszerben, mind a felnőttképző intézményben lefolytatott szakmai képzéshez kapcsolódóan megszerzett képesítő bizonyítvány államilag elismert, önálló végzettségi szintet nem biztosító szakképesítést tanúsít.

Vizsgatörzslap-kivonat

A vizsgáról készült Vizsgatörzslap külívén, valamint az érintett vizsgázó vizsgatörzslap belívén feltüntetett adatok alapján kiállított kivonat.

A kivonat tartalmazza az egyes vizsgatevékenységeken elért eredményeket is, ellentétben a bizonyítványokkal és az oklevéllel, melyekben csak a vizsga végső eredménye kerül feltüntetésre.

A vizsgatörzslappal egyező tartalmú vizsgatörzslap-kivonatot kérésre, sikertelen szakmai vizsga esetén kérés nélkül ki kell adni a vizsgázónak a szakmai vizsga lezárását követő harminc napon belül.

Vizsgatörzslap-kivonat igényét e-mailben jelezheti a Vizsgaközpont részére.

A vizsgatörzslap-kivonat igénylésekor a következő adatok megadása szükséges:

  • A vizsgázónak a vizsga időpontjában viselt neve
  • A vizsga időpontja
  • A szakma / szakképesítés megnevezése
  • Elérhetőségi adatai: Postacím, e-mail-cím, telefonszám.

Europass-kiegészítő

Az oklevél, a szakmai, illetve a képesítő bizonyítvány kiadásával egyidejűleg vagy azt követően a vizsgázó kérésére az akkreditált vizsgaközpont magyar nyelven vagy a szakmai vagy képesítő vizsga nyelvén kiállított Europass oklevél-kiegészítőt, Europass szakmaibizonyítvány-kiegészítőt, illetve Europass képesítő bizonyítvány-kiegészítőt (a továbbiakban együtt: Europass-kiegészítő) ad ki.

Az Europass-kiegészítő nem csak a bizonyítványban levő adatok fordítását tartalmazza, hanem a képzéssel és a szakmával vagy szakképesítéssel kapcsolatos olyan adatokat is, amelyek birtokában a külföldi munkáltató is információt kap az adott szakma vagy szakképesítés megszerzésével igazolt készségekről, képességekről, kompetenciákról, valamint a képzésről és az értékelési rendszerről.

Az Europass-kiegészítő csak a kiállítás alapjául szolgáló okirattal együtt érvényes!

A magyar és az angol nyelvű Europass-kiegészítő ingyenesen és elektronikus formában, a vizsgázó külön kérésére papíralapú iratként kerül kiadásra. A magyar és az angol nyelvtől eltérő más nyelvű Europass-kiegészítő elektronikus formában, a vizsgázó külön kérésére papíralapú iratként kerül kiadásra, a kiadásáért a kérelmező 15.000 forint térítési díjat fizet az akkreditált vizsgaközpont részére (a 12/2020. (II. 7.) Korm. rendelet 6. melléklete alapján).”

Kérjük, ide kattintva olvassa el hivatalos tájékoztatónkat az Europass-kiegészítőről!

Letölthető Europass-kiegészítő kérelem nyomtatvány

Képesítő vizsga esetében, sikeres vizsgát teljesítő vizsgázóink a vizsga helyszínén, a vizsga lezárásakor átvehetik bizonyítványukat!

Amennyiben nem tudja megvárni a vizsgát követő bizonyítványosztást, amelyre várhatóan a vizsgáztatás befejezését követő egy órán belül kerül sor, több lehetősége is van a bizonyítvány kézhezvételére.

  • Meghatalmazhatja vizsgázótársát, vagy bárki mást a bizonyítvány átvételére az itt letölthető nyomtatvány kitöltésével, aláírásával és e-mailben történő beküldésével, vagy a vizsgán a Vizsgajegyző részére történő átadásával.
  • Az itt letölthető nyomtatvány kitöltésével, aláírásával és e-mailben történő beküldésével meghatalmazhatja a Vizsgaközpontot, hogy a bizonyítványát az Ön saját költségére és felelősségére postai úton küldjük el az Ön által megadott címre.)
  • Bizonyítványát személyesen átveheti a Kaposvári Vizsgaközpontban, ügyfélfogadási időben.